صفحه نخست عقاید (کلام) امامت در پرتو کتاب و سنت فصل هشتم
پاسخ به کسی که مدعی امامت علی است به...

فصل هشتم
پاسخ به کسی که مدعی امامت علی است به این دلیل که وی در میان دیگر صحابه به فداکاری و از خودگذشتگی برای پیامبر ج منحصر به فرد بود (و هیچ کدام از دیگران این ویژگی را نداشتند)

شیعه می‌گوید دلیل هشتم ما برای اثبات امامت علی س این فرمودة خداوند است که می‌فرماید:

﴿وَمِنَ ٱلنَّاسِ مَن يَشۡرِي نَفۡسَهُ ٱبۡتِغَآءَ مَرۡضَاتِ ٱللَّهِ [البقرة: ۲۰۷] .

«و از مردم کسانی هستند که جان خود را به منظور رضای خداوند می‌فروشند».

ثعلبی می‌گوید: رسول خدا ج هنگامی که قصد هجرت کرد علی‌بن ابیطالب را به منظور پرداخت بدهی‌ها و بازگرداندن امانت‌های مردم که نزد او بود جانشین خود کرد. و در شبی که مشرکین منزل او را محاصره کرده بودند از منزل به سوی غار ثور خارج شد به علی دستور داد که در بستر وی بخوابد و فرمود: ای علی، خودت را با قبای سبز حضرمی‌ من بپوشان و بر بستر من بخواب و انشاء‌الله از جانب آنها آسیبی به تو نخواهد رسید. و وی نیز اطاعت کرد پس خداوند بر جبرئیل و میکائیل وحی فرستاد که من بین شما برادری ایجاد کردم و عمر یکی از شما را طولانی‌تر از دیگری قرار دادم پس کدام یک از شما برادر یا صاحبش را در زنده ماندن بر خود ترجیح می‌دهد؟ هر دو، زنده ماندن را انتخاب کردند. خداوند به آنها وحی فرستاد که آیا شما نمی‌توانید مثل علی‌بن ابیطالب باشيد که بین او و محمد -علیه الصلاة والسلام- برادری برقرار کردم و علی در بستر او خوابید و زنده بودن پیامبر ج را بر خود ترجیح داد؟ پس به زمین فرود آیید و او را از دشمنش حفظ کنید، پس فرود آمده و جبرئیل بر فراز سر او و میکائیل نیز نزد پاهایش بود. جبرئیل گفت: آفرین بر شخصي مثل تو! ای ابن ابیطالب، خداوند نزد فرشتگان خود به تو مباهات می‌کند. در حالی که پیامبر ج راهي مدینه بود خداوند این آیه را در منزلت علی نازل کرد:

﴿وَمِنَ ٱلنَّاسِ مَن يَشۡرِي نَفۡسَهُ ٱبۡتِغَآءَ مَرۡضَاتِ ٱللَّهِ [البقرة: ۲۰۷] .

ابن عباس می‌گوید: هنگامی که پیامبر ج از مشرکین مکه به سوی غار ثور گریخت، این آیه در خصوص علی نازل شد، و این فضیلتي است که برای غیر علی ثابت نشده است و دلالت بر برتری علی نسبت به تمام صحابه دارد. بنابراین وی امام است.