صفحه نخست حدیث و سنت درس ختم بخاری شریف به انضمام زندگی نامه امام بخاری گزیده‌ای از زندگی شیخ الاسلام: قاضی محمد تقی عثما...

گزیده‌ای از زندگی شیخ الاسلام: قاضی محمد تقی عثمانی

نام: محمد تقی بن علامۀ مفتی محمد شفیع بن مولانا محمد یاسین بن خلیفه تحسین علی. در پنجم شوال سال ۱۳۶۲ هجری مطابق با سوم اکتبر سال ۱٩۴۳ میلادی در قریۀ دیوبند ایالت اتار پرادیش هندوستان به دنیا آمدند و در ماه جمادی الثانی سال ۱۳۶٧ هـ.ق برابر با ۱٩۴۸ م حضرت مولانا محمد شفیع/ به پاکستان هجرت نمود و در کراچی مدرسه‌ای را بنیانگذاری نمودند.

علامه محمد تقی عثمانی در آن مدرسه از سن پنج سالگی مشغول فراگیری علوم دینی شده و در سال ۱۳٧٩ هجری از دروس حوزوی فارغ التحصیل شدند.

از آن سال به بعد به عنوان استاد دارالعوم کراچی مشغول تدریس شده و بالآخره تدریس سنن ترمذی را بر عهده گرفتند و تا در گذشت استاد بزرگوارش علامه سبحان محمو/ به تدریس آن اشتغال داشتند.

در سال ۱۴۲۰ هجری پس از این که استاد صحیح بخاری دارالعلوم کراچی حضرت مولانا سبحان محمود زندگی را الوداع گفتند علامه محمد تقی عثمانی به عنوان استاد صحیح‌ترین کتاب حدیث، بعد از کتاب الله منتخب شدند.

علامه محمد تقی عثمانی مدرک لیسانس اقتصاد و سیاست را در سال ۱٩۶۴ و مدرک لیسانس حقوق را در سال ۱٩۶٧ م، از دانشگاه کراچی و مدرک فوق لیسانس رشته ادبیات عرب را در سال ۱٩٧۰ م، از دانشگان پنجاب پاکستان – کسب کرد.

علامه محمد تقی عثمانی از اساتید بزرگ و برجسته‌ای کسب فیض نمودند از آن جمله افراد ذیل را می‌توان نام برد:

۱- علامه اکبر علی/ مترجم اظهارالحق متوفی ۱۳٩٧هـ.

۲- مفتی اعظم مولانا مفتی ولی حسن/ متوفی ۱۴۱۵ هـ.

۳- مولانا مفتی رشید احمد حفظه الله.

۴- مولانا سلیم الله خان، رئیس حوزه علمیۀ فاروقیه کراچی.

۵-مولانا سبحان محمود/ شیخ الحدیث سابق دارالعلوم کراچی متوفی ۱۴۲۰ هـ.

۶- مولانا قاری رعایت الله/ متوفی ۱۴۲۰ هـ.

٧- علامه مفتی محمد شفیع عثمانی مفتی اعظم پاکستان و مؤلف تفسیر معارف القرآن.

علامه تقی عثمانی بر سه زبان معروف جهان عربی، اردو و انگلیسی تسلط کامل داشته و در هرسه زبان کتاب‌های مفیدی به رشته تحریر درآورده اند.

بیشتر فعالیت‌های علامه عثمانی در رشته‌های حدیث، فقه و اقتصاد بوده و در مسائل بانکداری از متخصصین برجسته و حقوق‌دانان بزرگ جهان اسلام به شمار می‌روند.

در تأسیس بانک‌ها، صندوق‌ها و مؤسسات بیشماری در جهان نقش بسزایی داشته اند و سعی کرده اند که آن‌ها را بر اساس اصول اسلامی بنیانگذاری و طراحی نمایند.

علامه عثمانی پست‌های متعددی را بر عهده داشته‌اند و بسیاری از آن‌ها را به علت کمبود وقت و مشاغل زیاد ترک کرده‌اند.

ایشان به اکثر کشورهای جهان مسافرت علمی داشته اند، قسمتی از سفرنامۀ آن بزرگوار در کتاب «جهان‌دیده» آمده است.

علامه عثمانی از چندین سال پیش عضویت دیوان عالی کشور پاکستان، به معاونت ریاست جامعه دارالعلوم کراچی، عضویت مجمع فقه اسلامی (جده) و بالأخره معاونت ریاست آن مجمع را بر عهده دارند.

علامه عثمانی در زمینه‌های متعدد دارای تألیفاتی بوده اند که از آن میان می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:

۱- تکلمه فتح الملهم شرح عربی صحیح مسلم در ۶ جلد.

۲- درس ترمذی.

۳- بحوث فی قضایا فقهیة معاصرة.

۴- فقهی مقالات ۳ جلد.

۵- جهان‌دیده.

۶- أحکام الذبائح.

٧- أحکام الودائع المصرفیة.

۸- اصلاحی خطبات ۱۰ جلد.

٩- اصلاحی مواعظ.