صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی سالگردها و مناسبت های ناروا ۱۰- نوشتن اوراقی که آن را حفیظه رمضان می‌نامند بدع...

۱۰- نوشتن اوراقی که آن را حفیظه رمضان می‌نامند بدعت است

از بدعت‌های زشت و منکری که در این ماه مبارک پیدا شده است، نوشتن اوراقی است که آن را حفائظ محفوظ شدن) می‌نامند، در آخرین جمعۀ این ماه که آن را جمعۀ یتیم می‌نامند، در اثنای خطبه نماز جمعه این اوراق را می‌نویسند، از جمله چیزهایی که در آن می‌نویسند: «لا آلاء إلا آلاؤك سميع محيط علمك كعسهلون [۶۴۲] وبالحق أنزلناه وبالحق نزل» هیچ نعمتی جز نعمت‌های تو وجود ندارد، شنونده‌ای و علم تو محیط است کعسهلون به حق آن را نازل کردیم و با حق هم نازل شده است.

این جاهلان و نادانان معتقد هستند این اوراق باعث محفوظ شدن از سوختن، غرق شدن، سرقت و دزدی و آفات و بیماری‌ها می‌شوند.

تردیدی در بدعت بودن این کار نیست، چون باعث می‌شود خطبۀ نماز جمعه را نشنوند و از آن روی‌گردان باشند، حتی سبب تشویش اذهان عمومی و شنوندگان می‌شوند، که این کار شرعاً ممنوع و حرام است، و هیچ خیر و برکتی در آن وجود ندارد، چون خداوند کارهای خیر را فقط از متقین قبول خواهد کرد.

بعضی اوقات کلمه‌های غیر عربی و نامفهوم را می‌نویسند که بر چیزهایی دلالت دارند که صحیح نمی‌باشد یا شاید کفر باشند، که این کار از هیچ یک از اهل علم نقل نشده است، این کار - والله اعلم - از بدعت‌های دجال‌ها و دروغگویان است، آنهایی که بساط جهل و نادانی را برای عموم پهن کرده‌اند، به همین خاطر این کارها فقط در روستاهای دورافتاده و شهرهایی که بیشتر در آن‌ها ‌بدعت‌ها صورت می‌گیرند واقع می‌شوند، واجب و ضروری است از این کارها ممانعت به وجود آید و مردم را از آن‌ها ‌ترساند، این نوع بدعت‌ها مانند بدعت‌های دیگر باعث می‌شوند مردم از آنچه خداوند بر آن‌ها ‌واجب و فرض کرده است غافل شوند [۶۴۳].

[۶۴۲] این کلمه عربی نیست بلکه غیر عربی و عجمی می‌باشد. [۶۴۳] به کتاب الإبداع، ص (۱٧٧) و السنن و المبتدعات، تألیف شقیری، ص (۱۶۱) مراجعه شود.