صفحه نخست تاریخ اسلام تاریخ کامل - تاریخ ابن اثیر - جلد هفتم
10.68 MB
رده‌بندی دهدهی دیوئی
297/91/24
تاریخ کامل - تاریخ ابن اثیر ... نام كتاب:
علی بن ابی الکرم مشهور به ابن ا... نويسنده:
سید حسین روحانی مترجم:
۱۷۴۳ تعداد دریافت: ۷۶۹۳ تعداد نمایش:
چهارشنبه، ۱۱ شهریور (سنبله) ۱۳۹۴ تاریخ افزودن:
چهارشنبه، ۱۱ شهریور (سنبله) ۱۳۹۴ به روز رسانی:
موجود نیست تعداد صفحات: ۱۷x۲۴ وزیری اندازه کتاب:
Persian زبان اصلی:
منبع:
ارسال به شبکه های اجتماعی
برچسب‌های این کتاب
کلیدواژه‌های این کتاب

مشهورترين كتاب ابن اثير و جامع‌ترين تاريخ عمومى است كه بيشترِ آن درباره تاريخ اسلام است. نویسنده در مقدمۀ كتاب، مطالبى را درباره علت تأليف و روش تاريخ نگارى خود بيان كرده است. به تصریح وی، هيچ كدام از كتب تاريخى، به تنهايى نياز خواننده را رفع نمى‌كند؛ برخى درازگويى كرده و برخى مختصر گفته‌اند؛ تاريخِ شرقى از تاريخ غربى خالى است و بالعكس؛ هيچ كتابى به همه رويدادها نپرداخته و يكجا جمع نكرده است. از اين رو كسى كه مى‌خواهد يك دوره تاريخ را تا زمان حيات خود مطالعه کند، نيازمند كتاب‌هاى متعددی است كه هر كدام كمبودهايى دارد. و این، انگیزۀ وی از تأليف کتاب تاريخى جامعی بود که اخبار پادشاهان شرق و غرب و بين آنان دو را شامل باشد؛ هر چند ادعای کامل بودنِ آن را ندارد. ابن اثير كتاب خود را از نخستين روزگار آغاز كرده و تا پايان سال 628 ه. ق. برابر 1230 م، يعنى دو سال پيش از مرگش، ادامه داده است. منبع اصلى وى، تا اواخر قرن سوم (هفت جلد اول كتاب)، تاريخ طبرى بوده است، اما روش طبری را در ذكر روايات مختلف درباره يك واقعه رعايت نكرده؛ بلكه كامل ترين روايات را گرفته، يا روايتى را كه به نظر او درست‌تر بوده با آنچه خود از منابع ديگر يافته، ذكر كرده است. در مواردی که روايتى را ذكر کرده كه در صحت آن ترديد داشته، نظر خود را نيز درباره آن آورده يا متذكر شده كه درباره اين واقعه، اخبار مختلف در دست است. الكامل در ذكر تاريخ اسلام بر حسب سنوات يا به شيوه سالشمار تنظيم شده است اما وى به اين نكته توجه داشته است كه مورخان، يك رويداد را كه در سالهاى مختلف رخ داده است قطعه قطعه كرده و پى‌گيرى و فهم آن را دشوار نموده‌اند. ابن اثير براى جلوگيرى از اين انقطاع، غالبا در يكجا خلاصه‌اى از يك واقعه را كه طى سالها اتفاق افتاده آورده و در سنوات مختلف، قطعاتِ واقع شده و مربوط به همان سال‌ها را در جاى خود ذكر كرده است. از ويژگى‌هاى اين كتاب، ضبط بعضى از اسامى اشخاص و مکان‌هاست، كه در پايان وقايعِ هر سال يا هر فصل از كتاب، نام‌ها را با حركات يا إعراب آورده و ابهام در تلفظِ آن واژه را برطرف كرده است. همچنين، وقتى فتحِ شهر يا ناحيه‌اى را بيان مى‌كند، نام آنجا را شرح مى‌دهد و وجه تسميۀ آن را بيان مى‌كند.

  • فهرست این کتاب در حال حاضر موجود نیست.

تاریخ ابن اثیر
(الكامل فى التاريخ)

  • این کتاب در دیگر زبان ها در حال حاضر موجود نیست.
نظر شما درباره این کتاب

نام شما :

لطفا نام، و یا نام مستعار خود را بنویسید حداقل یک کلمه برای نام خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۶۰ حرف در نام خود می‌باشید

آدرس ایمیل :

ایمیل وارد شده با قالب صحیح ایمیل نیستلطفا ایمیل خود را اینجا وارد نمایید

امتیاز :

نظر خود را بنویسید :
 
لطفا متن توضیح خود را وارد کنید حداقل یک کلمه برای توضیح متن خود وارد نمایید شما مجاز به استفاده از حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر در هر نظر ازسالی خود می باشید.
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنید:
security
لطفا کد امنیتی نمایش داده شده را در کادر مربوطه وارد کنیدکد امنیتی فقط عدد است و حروف را شامل نمی‌شود
در صورت ناخوانا بودن روی تصویر و یا اینجا کلیک کنید

برای این کتاب نظری وارد نشده و یا هنوز به تایید مدیران سایت نرسیده است